Skip to content

Git – system kontroli wersji – 01 – Git server – przydatny dodatek

Jeśli chcemy efektywnie wykorzystywać system git wśród uczniów, warto mieć tzw. Git Serwer. Oczywiście, można korzystać z któregokolwiek z ogólnodostępnych serwisów, jak np.: GitHub, BitBucket, GitLab, Git Daemon, Gitolite, Gerrit, Gitiles, Bonobo Git Server, Git Server.

Jednak w szkole warto pamiętać o tym, że aby dyrektor nie musiał martwić się kwestiami prawnymi, wszystko, co tworzą uczniowie, powinno być „fizycznie zlokalizowane w budynku szkolnym”.

Wówczas ma zastosowanie Edukacyjny wyjątek w prawie autorskim. Nie musimy martwic się, czy czyjekolwiek dane (np. mail, hasło, imię czy nazwisko) zostaną udostępnione przez jakąkolwiek firmę innym firmom. Wszystko, nad czym macie bezpośrednia kontrole, oparte o oprogramowanie OpenSource, daje Wam 110% pewności, że to Wy jesteście posiadaczami Waszych danych.

Jako rozproszony system kontroli wersji, Git nie wymaga odrębnej aplikacji serwerowej. Istnieją jednak pakiety rozszerzające oryginalne oprogramowanie, przede wszystkim o kontrolę dostępu, wsparcie dla zarządzania wieloma repozytoriami, czy interfejs WWW. Ten, który teraz chciałbym Wam przedstawić, to Gogs:

Ja posiadam własny serwer pod adresem https://git.abixedukacja.eu, tam przechowuję moje prywatne repozytoria, gdyż w tzw. „międzyczasie” – jestem programistą i tworzę komercyjne programy dla klientów. W ten sposób zarabiam częściowo na życie – bo bycie programistą to ciężki kawałek chleba, ale można z niego się utrzymać.

Mimo, że samodzielnie tworzę oprogramowanie, używam gita i Gogsa – służą mi jako kopia danych i repozytorium, kiedy muszę pracować na wyjeździe na laptopie.

Wówczas nie muszę się martwić, mam zawsze aktualne dane na komputerze stacjonarnym i na laptopie. A jeśli się pomylę w tworzeniu programu, zawsze łatwo mogę wrócić do ostatniej „sprawnej” wersji. W ten sposób nie muszę się też obawiać, że stracę moją pracę – zawsze mam kopię na serwerze. Tutaj wrzucę „realne” zdjęcie mojego repozytorium. Możecie zobaczyć, że przy kolejnych „commitach” (czyli zapisach do gita) są różne moje komentarze. Mogę śledzić postęp prac. Zapewniam Was, te dodatkowe minuty dodane do pracy programisty potrafią być nieocenioną pomocą w pewnych momentach.

Serwisu Gogs używają różne firmy:

Teraz ważna informacja dla dyrektorów i nauczycieli informatyki: szkoła może mieć własnego Gogsa

Możecie zrobić to na dwa sposoby:

1) BEZPŁATNIE – pobieracie ze strony https://free-desktop.pl lub dowolnej innej oferującej systemy Linux (np.: ubuntu.com, linuxmint.com, debian.org, suse.com system i instalujecie na dowolnym komputerze; następnie ze strony https://gogs.io/ pobieracie pakiet gogs i instalujecie go sobie samodzielnie wg zawartej tam instrukcji – wszystko robicie sami, pomocy szukacie w internecie lub u znajomych

2) ODPŁATNIE – wraz z systemem FREE_Serwer oferujemy instalację i konfigurację gogsa w szkole w cenie konfiguracji pracowni; więcej informacji znajdziecie na stronie: https://pracowniainformatyczna.pl

Adam Jurkiewicz

Published inBiblioteki i dodatkiOpisy oprogramowania

One Comment

Dodaj komentarz