Skip to content

Git – system kontroli wersji – 02 Atom.io jako edytor i interfejs do git.

Każdy programista musi pisać kod w edytorze. Środowiska takie jak Scratch są świetne dla początkujących, ale nie tworzy się w nich oprogramowania „produkcyjnego”. Tak więc, jeśli chcemy uczniom pokazać realny świat, musimy użyć narzędzi, które są choć trochę zaawansowane.

Atom.io to przykład oprogramowania do pisania kodu programowania, który jest szeroko wykorzystywany. Dlaczego ten, a nie inny?

 

To moja subiektywna ocena, a przede wszystkim:

 • jest na licencji OpenSource – a więc jest legalny za darmo
 • jest dostępny w systemach: Linux, MacOS, Windows – a więc nie wyklucza użytkowników
 • posiada wsparcie dla podświetlenia składni wielu języków programowania, jak: Python, C, C++, Java,…
  posiada wbudowanego „agenta git” – dzięki temu możemy podczas tworzenia programu zapisywać „commity” do gita, wysyłać zmiany na serwer

Co to commit – gdybyś chciał(a) wiedzieć – oto wizualna ściąga, której lekturę polecam, jeśli chcecie naprawde poznać git’a.

Jak to działa? Przede wszystkim musimy utworzyć pierwsze „czyste” repozytorium git. Można to zrobić lokalnie wykorzystując komendę gita, ale również (co polecam zwłaszcza początkującym) można zainicjować z poziomu Git Serwera, jak np.: Gogsa, o którym pisze osobno, lub GitHuba lub innych…

Zauważcie, że należy w tym momencie oznaczyć licencję, którą wybieramy – to bardzo ważny moment. Zwracam uwagę, że w Podstawie programowej do informatyki jest punkt:

Przestrzeganie prawa i zasad bezpieczeństwa. Uczeń:

 1. opisuje kwestie etyczne związane z wykorzystaniem komputerów i sieci komputerowych, takie jak: bezpieczeństwo, cyfrowa tożsamość, prywatność, własność intelektualna, równy dostęp do informacji i dzielenie się informacją;
 2. postępuje etycznie w pracy z informacjami;
 3. rozróżnia typy licencji na oprogramowanie oraz na zasoby w sieci.

Celem licencji GNU GPL jest przekazanie użytkownikom czterech podstawowych wolności:

 • wolność uruchamiania programu w dowolnym celu (wolność 0)
 • wolność analizowania, jak program działa i dostosowywania go do swoich potrzeb (wolność 1)
 • wolność rozpowszechniania niezmodyfikowanej kopii programu (wolność 2)
 • wolność udoskonalania programu i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń, dzięki czemu może z nich skorzystać cała społeczność (wolność 3)

 

Następnie musimy zapisać lokalną kopię tego repozytorium, do czego musimy wykorzystać polecenie:

git clone https://git-serwer/repozytoium

Przykładem niech będzie tu repozytorium, jakie założyłem celowo na moim serwerze Git, dostępnym pod adresem: http://git.abixedukacja.eu/ABIX/git-test – można je swobodnie pobrać, ale nie można wykonać Push, gdyż do tego celu niezbędne jest konto na moim serwerze. Ale, jeśli szkoła posiada własny serwer Gogs, nie ma problemów, aby włączyć rejestrację, i wówczas każdy uczeń założy sobie swoje własne konto.

Oczywiście możecie pobrać GIT sobie ze strony domowej projektu i zainstalować – ja również umieściłem go w moim remiksie FREE_Desktop (dostępnym pod adresem https://free-desktop.pl), aby każdy mógł go sobie pobrać i mieć. Pamiętajcie – system ten można mieć „obok” MS-Windows i nikt nie może Wam zabronić jego używania.

Teraz dochodzimy do momentu, kiedy będziemy chcieli coś napisać w naszym edytorze, a następnie wysłać zmiany do repozytorium, aby inni mogli nad tym pracować dalej. Do tego celu konieczny jest profesjonalny edytor kodu. Ja chcę Wam zaproponować Atom.io.

Pobieramy Atom ze strony projektu https://atom.io i instalujemy – pamiętając, aby wybrać  wersję odpowiednią dla naszego systemu operacyjnego. Po uruchomieniu wczytujemy plik i piszemy kod programu. W naszym przykładzie będzie to tylko 1 linijka tekstu dopisanego do pliku README.md

Po prawej stronie okna edytora jest Git – nasz dodatek, dzięki któremu możemy przesyłać z/do serwera kod naszego programu.

Kiedy już wprowadzimy zmiany, możemy wykonać STAGE, a następnie COMMIT (dając opis dla wykonanych zmian) . Więcej szczegółowych informacji można przeczytać pod adresem https://git-scm.com/book/pl/v1/Podstawy-Gita-Rejestrowanie-zmian-w-repozytorium

Efektem naszych modyfikacji jest wpis, który można zobaczyć na stronie http://git.abixedukacja.eu/ABIX/git-test

Szczegóły dotyczące tej jednej konkretnej modyfikacji można zobaczyć pod adresem: http://git.abixedukacja.eu/ABIX/git-test/commit/9a7999dc9bc4a26901269c900a71387e913719cc

Mam nadzieję, że zechcecie wykorzystać Atom.io do pokazania uczniom profesjonalnego środowiska pracy programistki lub programisty. Naprawdę warto. Wraz z GITem i GoGs’em stanowią świetne środowisko kodowania.

Published inOpisy oprogramowania

Be First to Comment

Dodaj komentarz