Skip to content

Przeliczanie HPa na mmHg

Tym razem zadanie brzmi:

Zdefiniuj funkcję milimetry(hPa) , w wyniku której ciśnienie atmosferyczne podane w hektopaskalach (hPa) zostanie przeliczone na milimetry słupa rtęci (mmHg). Jeśli nie masz barometru, sprawdź aktualną wartość ciśnienia atmosferycznego w jednym z serwisów z prognozą pogody.

Zatem musimy do tego celu sprawdzić definicje, przeliczniki, możemy przy tej okazji porozmawiac z młodzieżą o pogodzie, o odczuwaniu ciśnienia, migrenach, zachaczyc o zdrowe odżywianie… co kto lubi 😉

Definicja z Wikipedii

Mamy tu przeliczniki, a więc praktycznie wszystko, czego potrzebujemy. Teraz czas zdefiniowac funkcję, i sprawdzić wyniki:

Aby zadośćuczynić zadaniu, sprawdzamy aktualne wartości ciśnienia w serwisie pogodowym, gdyz niestety nie posiadam w zasięgu wzroku zwykłego barometru – a szkoda.

Screen ze strony: http://www.meteo.waw.pl/

Jak zapewne zauważyliście, zdefiniowałem dwie funkcje, które różnią się tylko tym, że jedna zwraca liczbę, a druga tekst. Można pokazać uczniom, że to czasami ma znaczenie.

A jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę – zapraszam na moje specjalne szkolenie ON-LINE dedykowane dla nauczycieli – za nieduże pieniądze.

Dla ciekawskich oczywiście kod w PasteBin:

Published inPrzykłady zadańPython 3Zadania proste

One Comment

Dodaj komentarz