Skip to content

Mu-Editor – idealne środowisko Python3 dla szkoły podstawowej

Dzisiaj chcę Wam zaproponować nowoczesne i przyjazne środowisko do pisania kodu Python’a – Mu-Editor.

Na początku rzut oka na świat, w jakim się poruszamy, a więc – podręczniki do Informatyki. Czy zastanawiacie się, dlaczego platforma IDLE jest w nich taka popularna? Wg mnie odpowiedź jest prosta – dla wydawnictw istnieje tylko system Microsoft Windows, a w nim Python’a trzeba zainstalować. Wówczas wraz z nim instalowany jest IDLE – to cały sekret moim zdaniem.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/9/9b/Idle_gui.png

Jak sądzicie, czy dzieci w klasach 7-8 Szkoły Podstawowej będą zachwycone takim środowiskiem? Śmiem wątpić.

Uważam, że powinniśmy dać im coś ciekawszego. Coś, co może być wykorzystywane na kilka sposobów. Czymś takim moim zdaniem jest właśnie Mu-Editor

Mu uruchomiony w systemie FREE_Desktop 2019.

Pozwala na pracę w kilku trybach, co ułatwia nam (nauczycielom) pokazywanie różnych rozwiązań.

 1. Adafruit – tworzenie projektów IoT/DIY w oparciu o sprzęt https://www.adafruit.com/
 2. BBC:Microbit – tworzenie projektów w oparciu o sprzęt https://microbit.org/
 3. PyGameZero – tworzenie gier w oparciu o bibliotekę https://pygame-zero.readthedocs.io/en/stable/
 4. Python 3 – standardowy tryb pisania programów, np. z wykorzystaniem modułów Turtle czy też PyTechBrain

Chcę zwrócić Waszą uwagę na to, że aplikacja jest spolszczona (ciężka praca Filipa i troszkę mojego wkładu). Mu wita nas jakbyśmy przenosili się do Gwiezdnych Wojen 😉

A potem jest ciekawie. Jeśli piszemy kod, mamy do dyspozycji kilka pomocy naukowych. Jedną z nich jest kontekstowa pomoc (w IDLE też jest), więc możemy na szybko zobaczyć parametry naszych funkcji. Oczywiście, ponieważ to jest docstring z kodu źródłowego, jest i będzie zawsze w języku angielskim.

W trakcie pisania można popełnić błąd – z pomocą przychodzi przycisk „Sprawdź”, który potrafi analizować nasz kod skryptu (tego chyba w IDLE już nie ma). Część komunikatów o błędach jest przetłumaczona, lecz część jest komunikatem interpretera, więc jest i będzie po angielsku.

Kolejna ciekawostka – wbudowany tryb „odpluskwiania” (debugger), a w nim – podgląd zmiennych i ich zawartości. To w IDLE jest, ale trudne w obsłudze, zresztą tylko niektóre środowiska Pythona posiadają taka funkcjonalność.

To jest moim zdaniem bardzo potrzebny element – przydatny w edukacji programowania.

W kolejnych moich artykułach będę opisywał tworzenie gier z wykorzystaniem biblioteki PyGameZero. Uważam, że możemy w ten sposób pokazywać młodzieży programowanie, które może być dla nich ciekawe; będą tworzyć gry dla siebie i swoich znajomych.

Teraz jeszcze o dostępności mu-editor’a. Jako projekt OpenSource jest dostępny dla wielu systemów: Linuksa, MacOS/OSX, RaspberryPi, Windows. Możecie miec go za darmo i legalnie w szkole.

Przypomnę tylko, że jest od razu domyślnie dostępny we FREE_Desktop 2019 – do pobrania za darmo ze strony projektu https://free-desktop.pl. Możecie też pobrać go ze strony https://codewith.mu/

Mam nadzieję, że tym krótkim opisem zachęcę Was do wypróbowania tego programu. Nie musicie instalować Python’a, w Wersji dla Windows od razu jest razem z Mu. W Linux czy MacOS oczywiście Python jest od razu integralną częścią systemu operacyjnego, więc tam w ogóle nie ma problemów.
Dla nauczycieli ze szkół podstawowych ważna informacja – zapraszam do grupy na Facebooku, gdzie możecie znaleźć zarówno tych bardziej doświadczonych, jak i raczkujących jak wy.

https://www.facebook.com/groups/1359458674165653/

Published inOpisy oprogramowaniaPrzykłady zadańZadania proste

19 komentarzy

 1. Rafał Latkowski Rafał Latkowski

  Panie Adamie, super sprawa! Proszę jeszcze lobbować/przekonać OEZIK do zapewnienia mu na konkursach, bo niestety dostępny jest tylko IDLE. Bezcelowe są zatem próby pokazywania dzieciom spyder’a czy pycharm’a, bo i tak będą musiały w warunkach bojowych okiełznać IDLE.

 2. Anonim Anonim

  Czy nie lepiej jest uzywac https://thonny.org/ ? To jest kompleksowe i najblizsze rzeczywistemu IDE dla Pythona, a stworzone dla uczniow i studentow. Po drugie spolszczanie nie jest dobrym pomyslem bo ludzie, ktorzy beda pracowac w przyszlosci w srodowisku IT beda MUSIELI znac plynnie jezyk angielski. Znakomita wiekszosc narzedzi spolszczona juz nie bedzie. Rowniez bym chcial aby wszystko bylo lokalizowane, ale rzeczywistosc jest jaka jest.

 3. Adam Jurkiewicz Adam Jurkiewicz

  Anonimie, Thonny jest ciekawy i fajny, ale Mu ma wbudowane funkcje, które są lepsze. A polonizacja? Niezbędna przede wszystkim nauczycielom, a i tak ogranicza się do Otwórz, zapisz 😉 Sam Python tak czy inaczej jest oryginalny.

 4. macko macko

  Hi,
  Tez za Mu i spolszczenie jest spoko, świetna robota!!

 5. Pytanie. Jak zainstalować „Mu” w pracowni w szkole gdzie każdy uczeń ma konto, chodzi mi o takie zainstalowanie co by każdy użytkownik komputera miał tą aplikację? Przepraszam za moją ignorancję, ale instalowanie przez każdego użytkownika komputera potrzebnej mu aplikacji jest czasochłonne. Proszę o wskazówki.
  W podręczniku do informatyki jako środowisko do nauki Pythona jest editor MU. Wg nie jest znacznie lepszy od IDLE.

 6. Tomasz Tomasz

  Niestety podczas instalacji Mu-editor na niektórych komputerach w pracowni pojawia się błąd: This application failed to start because it could not find or load the Qt platform plugin „windows”. Reinstalling the application may fix this problem. Mu-editor się instaluje ale podczas uruchamiania jest wspomniana informacja. Czy wie pan jak to naprawić?
  P.S.
  reinstalacja Mu-editora nie pomaga

 7. Anonim Anonim

  Witam. Program świetny, jednak mam identyczny problem z instalacją w pracowni szkolnej jak Tomasz. Utknęłam, ponieważ program uruchamia się tylko na niektórych komputerach. Na pozostałych pojawia się informacja jak powyżej. Jak wybrnąć z tego problemu? Może ktoś poradzi?

 8. Sławek Sławek

  Witam.
  Mam ten sam problem – na niektórych komputerach nie działa. Pojawia się błąd: This application failed to start because it could not find or load the Qt platform plugin „windows”. Reinstalling the application may fix this problem. Nie mogę sobie z tym poradzić. Proszę o pomoc 🙂
  Pzdr.
  Sławek

 9. Iza Iza

  U mnie również jest taki sam problem. Proszę o pomoc

 10. odklejeniec odklejeniec

  nie polecam, nie dziala, osoby kture to pobiorom majom wirusa

 11. Rafał Rafał

  Dzień dobry,

  Pobrałem od Pana wersję na 32 bity, zainstalowałem i nie działa na wszystkich komputerach. Natomiast wersja na 64 bity uruchamia się poprawnie. Co może być tego przyczyną?

 12. Wojtek Wojtek

  Niestety. Mam ten sam problem co niektórzy Państwo powyżej – na niektórych komputerach nie działa. Pojawia się błąd: This application failed to start because it could not find or load the Qt platform plugin „windows”. Reinstalling the application may fix this problem. Nie mam pojęcia jak się z tym uporać. Czy ktoś już dał radę przejść ten problem..

Dodaj komentarz